Logistikpartner med 55 000 m2 lageryta och ca 130 medarbetare får ny ägare

Logistikpartner med 55 000 m2 lageryta och ca 130 medarbetare får ny ägare

Företagsförmedlingens transaktionsrådgivare, Alexander Blomqvist och Andreas Leben Arnewid, var säljarens rådgivare när Boxflow, ett av Sveriges snabbast växande logistikbolag, förvärvade Logistikpartner i Ulricehamn AB ”LGP”. LGP är en tredje-partlogistiker med 50 år lång erfarenhet inom logistik och omsätter ca 270 Mkr.

– För oss har det varit avgörande att hitta en ny ägare som delar Bergman & Bevings och Logistikpartners värderingar samt har både förutsättningar och ambition att långsiktigt utveckla kvaliteten och konkurrenskraften för de bolag som idag samarbetar med Logistikpartner inom tredjepartslogistik, säger Magnus Söderlind, CEO för Bergman & Beving.

Säljarnas rådgivare i transaktionen var Företagsförmedlingen, genom transaktions-rådgivarna Alexander Blomqvist och Andreas Leben Arnewid.

– Logistikpartner är ett välskött och tekniskt avancerat logistikbolag med en stark position på marknaden. Boxflow är en mycket industriell och långsiktig köpare med tydlig tillväxtagenda, och vi bedömer att affären skapar goda förutsättningar för såväl medarbetare som kunder att utvecklas vidare tillsammans. Det har varit ett mycket professionellt samarbete mellan samtliga parter genom hela processen, säger Företagsförmedlingens transaktionsrådgivare.

Ditt team

Andreas Leben Arnewid

Företagsmäklare

073-448 61 03
andreas.arnewid@ffkf.se

Alexander Blomqvist

Företagsmäklare

070-423 07 50
alexander.blomqvist@ffkf.se
Call Now Button