Företagsförmedlingen, genom David Stenberg, var rådgivare i affär mellan Brand Equity Group och Jonas Anderzson of Sweden AB. Brand Equity Group Sweden AB, med säte i Växjö, fortsätter sin offensiva tillväxtresa genom att förvärva samtliga aktier i Jonas Anderzson of Sweden AB – ett väletablerat företag med stark lokal förankring i Ystad och ett välkänt namn inom företagsprofilering och presentreklam.
Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott i Brand Equity Groups nätverk av entreprenörsdrivna bolag och stärker närvaron i södra Sverige. Tillsammans med tidigare förvärv av Prevox i Jönköping och Creon i Växjö skapas nu en stark regional plattform för fortsatt expansion inom varumärkesdriven kommunikation och produktmedia.
–Vi har följt Anderzson of Sweden under en tid och imponerats av deras kundrelationer, digitala närvaro och passion för det personliga i kommunikationen. Det är med stolthet och glädje vi välkomnar dem in i gruppen, säger Linnea Öman, koncernchef för Brand Equity Group.
Jonas Anderzson of Sweden AB kommer att fortsätta verka under eget namn, med samma engagemang och kundfokus men med utökade resurser, samarbeten och tillväxtmöjligheter inom koncernen.
– Det känns inspirerande att bli en del av Brand Equity Group. Vi har alltid haft en tydlig idé om att växa tillsammans med våra kunder, och att nu få göra det i en större kontext tillsammans med likasinnade bolag öppnar upp för helt nya möjligheter, säger Jonas Andersson, vd för Jonas Anderzson of Sweden AB.
Säljarnas rådgivare i processen har varit Företagsförmedlingen genom Företagsmäklare David Stenberg.
– Försäljningen av Jonas Anderzson of Sweden AB är ett gott exempel på hur välskötta och värderingsdrivna företag kan hitta rätt hem i större strukturer utan att förlora sin själ. Brand Equity Group har visat genuint intresse för bolagets kultur och erbjudande, och det har varit ett stort nöje att få bistå säljarna genom hela processen, säger David Stenberg, företagsmäklare på Företagsförmedlingen.