Bildhbolagen i Värnamo förvärvar Herrljunga Ledstångsfabrik AB

Bildhbolagen i Värnamo förvärvar Herrljunga Ledstångsfabrik AB

Bransch:

Bildhbolagen i Värnamo har förvärvat Herrljunga Ledstångsfabrik AB, en välrenommerad aktör inom tillverkning av ledstänger, trappsteg, barriärer och specialsnickerier. Företagsförmedlingen har agerat säljarens rådgivare genom transaktionsrådgivarna Jonas Hultgren och Andreas Leben Arnewid.

Herrljunga Ledstångsfabrik, grundat 1945, är ett familjärt och väl inarbetat företag med över 75 års erfarenhet. Bolaget erbjuder kundanpassade helhetslösningar, från måttagning och tillverkning till montering, och levererar till både privatpersoner, byggsektorn, offentliga miljöer och arkitekter. Verksamheten har en stark lokal förankring i Herrljunga, Västra Götaland, men når genom digital närvaro kunder över hela Sverige. Med 13 skickliga medarbetare och sju delägare har Herrljunga Ledstångsfabrik byggt upp en unik yrkesskicklighet och ett gott renommé i branschen. Företaget präglas av tradition, innovation och en stark värdegrund där engagemang, kreativitet och hållbarhet står i centrum.

Bildhbolagen i Värnamo har under de senaste åren utvecklats från att enbart vara ett holdingbolag till Kortsystem AB till att bli ett proaktivt investeringsbolag med en tydlig strategi. Genom investeringen i Harryssons Ytbehandling och ett förtydligat ägardirektiv har grunden lagts för att bygga en långsiktig portfölj av välskötta bolag. Fokus ligger på att förvärva företag i generationsskiften, där det finns starka produkter och betydande förbättrings- och utvecklingspotential. Bildhbolagen drivs av en vision om att kombinera stabilitet och tradition med tillväxt och innovation, med målsättningen att långsiktigt utveckla sina innehav och skapa värde för både kunder, medarbetare och samhälle.

–Alla vi ägare har varit en del av verksamheten under lång tid och tog tillsammans över ägandet som tidigare anställda. Då några av oss nu närmar sig pension kändes det naturligt att hitta en långsiktig lösning för bolagets framtid. Vi ser fram emot att Herrljunga Ledstångsfabrik får fortsätta växa och stärka sin position på marknaden under Bildhbolagens ägarskap,” säger Johan Ahlberg, Herrljunga Ledstångsfabrik.

-Vi är stolta över att ha fått förtroendet att bistå säljarna i denna affär. Herrljunga Ledstångsfabrik är ett fantastiskt exempel på ett företag med stark tradition, gedigen yrkesskicklighet och goda framtidsutsikter. Vi är övertygade om att Bildhbolagen kommer ge bolaget full fokus och göra ”allt” för att utveckla dess potential, säger Jonas Hultgren, transaktionsrådgivare på Företagsförmedlingen.

Ditt team

Andreas Leben Arnewid

Företagsmäklare

073-448 61 03
andreas.arnewid@ffkf.se

Jonas Hultgren

Företagsmäklare

073-941 47 60
jonas.hultgren@ffkf.se
Call Now Button